A különböző hasnyálmirigy betegségekben szenvedőknek ajánlott egy speciális étrendet kialakítani, amely olyan táplálékokból tevődik össze, amelyek nem terhelik sem a hasnyálmirigyet, sem a gyomrot. A hasnyálmirigy étrend összeállításánál figyelembe kell venni az esetleges egyéb betegségeket is, mivel lehetséges, hogy az étrenddel jót teszünk a hasnyálmirigynek, viszont más szerveinknek ártunk vele.
A hasnyálmirigy étrend alkalmazásakor a legelső szabály, hogy a bevitt táplálék legyen zsírszegény, alkoholmentes, erős fűszerektől mentes (használható a rozmaring, a majoránna, a köménymag, zöldfűszerek stb.) és vitaminokban gazdag. Kerülendők a nagyon sós, a savanyú, a túlcukrozott, a túl meleg és túl hideg ételek és italok.
Reggelire, tízóraira vagy uzsonnára ajánlott a rostos gyümölcslé, teák, zsírszegény, diétás felvágottak (pl. préselt sonkák), alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékek: túró, sajt, joghurt, kefir stb. Fogyasszunk cukormentes és mesterséges ízesítőszer nélküli lekvárokat, pirított zsömlét, puffasztott rizset, gabonaféléket: zab, búza, árpa stb. Továbbá ajánlott a befőttek, kompótok fogyasztása is a hasnyálmirigy étrend ideje alatt.
Ebédre vagy vacsorára szintén könnyű ételeket ajánlott fogyasztani: zöldséglevesek (só nélkül), burgonyaleves, sovány húsok bőr nélkül (csirke, pulyka, nyúl stb.) párolva, főzve vagy sütve. A főzelékek is kifejezetten ajánlottak a hasnyálmirigy étrendhez, viszont ezeket diétás rántással és habarással kell készíteni: burgonyafőzelék, tökfőzelék sárgarépa-főzelék stb. Desszertnek ajánlott a kompót, a befőtt, piskótafélék és a gyümölcslével elkészített pudingok.
Hogy tudok finom tökfőzeléket csinálni, hasnyálmirigy-, gyomorfekély- és egyéb gyomor problémáim vannak.