Hírek hasnyálmirigy és Hasnyálmirigy témában
Hasnyálmirigy fej daganat
A hasnyálmirigy fej daganat (pancreasfej malignus exocrin tumora) egy rákos megbetegedés, mely férfiaknál 30 éves kortól, nőknél 60 éves kortól jelentkezhet, ám mint mindenben, itt is akadhatnak kivételek. Ez a fajta tumor semmilyen hormonális aktivitást nem mutat. Sajnos ez a második leggyakoribb rákos elváltozás, mely az idő előrehaladtával, vagyis az…
Hasnyálmirigy
A hasnyálmirigy – kettős elválasztású mirigy révén – többfunkciós, létfontosságú szerv. A külső elválasztású (exokrin) részekben, az úgynevezett mirigyvégkamrákban termelődnek az emésztőnedvek, míg a belső elválasztású, úgynevezett Langerhems-szigetekben a vércukorszintet szabályozó hormonok. Úgy a külső, mint a belső elválasztású funkciója rendkívül fontos, a többi létfontosságú szerv és az egész szervezet…
Hasnyálmirigy ciszta
A hasnyálmirigy ciszta kialakulhat a mirigy farki vagy fej részén, de akár a testén is. Annak függvényében, hogy van hámbélése a folyadékgyülemnek (vagy tömlőnek) vagy nincs, cisztáról vagy álcisztáról (pseudocysta) beszélünk. A hasnyálmirigy ciszta és álciszta jelenlétére rendszerint véletlenszerűen derül fény, maga a mirigy vagy más hasüregi szerv ultrahangos, computer-tomográfos…
Hasnyálmirigy működése
A hasnyálmirigy működése két irányból is fontos a szervezetnek. Egyrészt a külső elválasztású mirigyes állomány által termelt emésztőenzimek, másrészt a szigetsejtek által kiválasztott, a cukorháztartást ellenőrző és irányító hormonok révén. A mirigyek a kis csatornácskákba ürítik az enzimeket, onnan a fő kivezető csőbe, majd a közös epevezetéken keresztül a nyombélbe…
Veszélyes-e a hasnyálmirigy ciszta?
A hasnyálmirigy ciszta, amennyiben veleszületett, rendszerint a mirigyvégkamrák kis kivezető csövei falának túlzott áteresztőképessége miatt jön létre. Általában más hasüregi szervek képalkotó módszeres vizsgálata során veszik észre. Akkor okoznak gondot, ha növekedésük miatt nyomást gyakorolnak a környező szövetekre vagy elzárják a mirigy kivezető csövét. A hasnyálmirigy ciszta (pontosabban álciszta, mivel…
Műtéti beavatkozás hasnyálmirigy megbetegedés esetén
A hasnyálmirigy műtét a szervben kialakult ciszták, álciszták, elhalt vagy elrákosodott szövetek vagy az egész mirigy eltávolítására irányul. Sok esetben az epekövesség – az epevezeték elzáródása – okozza a mirigy gyulladását, így az epekő eltávolítása és az epevezeték szabaddá tétele megoldhatja a problémát. Mivel a mirigy által termelt emésztőenzimek a…
A hasnyálmirigy rákos megbetegedése
Napjainkban sajnos egyre több a diagnosztizált hasnyálmirigyrák. A genetikai tényezők mellett az alkoholizmus az egyik fő okozója a betegségnek, ezek mellett a dohányzás is felmerül, mint kiváltó tényező. Bár a rákos betegségek közül az egyik legritkább, ez a kór az egyik legsúlyosabb, a túlélést tekintve pedig a legkevesebb reményre ad…
Hasnyálmirigy daganat
A hasnyálmirigy daganat időbeni észlelésében és az ezt követő kezelés hatékonyságában nagy szerepet játszik az időszakos hasi ultrahangvizsgálat. A legalább évenkénti, de 50 év felett akár félévenként ismétlődő szűrővizsgálat életmentő lehet, ugyanis amikor a jellegzetes tünetek megjelennek, és a beteg orvoshoz fordul, az általában már késő a gyógyulás szempontjából. A…
A hasnyálmirigy megbetegedése
A heveny vagy akut hasnyálmirigy gyulladás rendszerint úgy alakul ki, hogy valami útját állja az emésztőenzimeknek a kivezetőcsőben vagy a közös epevezetékben. Bár a hasnyál az enzimek mellett azok aktiválódását gátló anyagokat is tartalmaz, a nyombél felé haladva azok elvesztik hatásukat. Az elzáródott vezetékben felgyűlnek az aktív emésztőenzimek, és marni…
Hasnyálmirigy diéta
A hasnyálmirigy fontos része az emésztőrendszernek. Kettős elválasztású mirigyként egyrészt endokrin, belső elválasztású funkciót tölt be, másrészt pedig exokrin vagy külső elválasztású tevékenysége is van. Az endokrin része a szervezet cukorháztartását ellenőrzi és szabályozza, míg az exokrin része az emésztésben nyújt segítséget, emésztőenzimek termelése révén. A hasnyálmirigy diéta a szerv…
Legutóbbi hozzászólások